Nový smer vo výstavbe domov.

NOVÝ SMER VO VÝSTAVBE moderných úsporných DOMOV-LIGHTBUILDING


Light Building
Na stavebnom trhu sa objavil nový termín, Light Building. O tom čo Light Building je a čo nového prináša pre stavebníkov sme sa porozprávali s konateľom spoločnosti Tatra Invest Consulting. s.r.o s pánom Petrom Tatranským.

Takže čo je vlastne Light Building?

Je to filozofia výstavby ľahkých moderných domov, ktorá vylučuje zo stavby všetky mokré procesy, ťažké materiály a komplikované technológie, ktoré domy zbytočne predražujú, predlžujú ich výstavbu a môžu spôsobiť nekvalitu a reklamácie. Navyše nutnou údržbou komplikujú ľuďom život aj pri užívaní stavby.

Light Building znamená úplný opak klasickej výstavby. Ľahko, rýchlo, kvalitne a lacno postaviť, jednoducho užívať a sporiť na energiách.


Znie to fantasticky, ale nereálne, môžete to bližšie vysvetliť?

Aby sme si tento pojem vysvetlili vráťme sa do histórie a pozrime sa na vývoj stavebných materiálov. Najbežnejšími stavebnými materiálmi boli od nepamäti drevo a kameň. Postupne sa kameň nahrádzal nepálenými a neskôr pálenými tehlami. V minulom storočí môžeme sledovať ako sa stavebné materiály vyľahčujú napríklad tehlové bloky, alebo pórobetón. Jedná sa o prirodzený vývoj ktorý smeruje od ťažkých stavebných materiálov k materiálom vyľahčeným, lepším a lacnejším. Napriek tomu sú tieto "ťažké stavebné systémy", charakteristické vysokou energetickou náročnosťou pri výrobe a použití a "mokrými technologickými procesmi", z toho vyplývajúcimi obmedzeniami v podobe technologických prestávok pri výstavbe, sezónností výstavby a bohužiaľ niekedy aj nekvalitne vykonanú výstavbou zavinenú nedodržiavaním technologických postupov.

Technologický rozvoj v posledných desaťročiach umožnil vznik nového stavebného odboru a to je práve Light Building, ak chcete ľahká stavba. Je to teda presný opak. Používajú sa ľahké sendvičové konštrukčné materiály na báze tepelných izolantov a konštrukčných dosiek na báze dreva. Zo stavby sú vylúčené všetky mokré procesy. Tieto domy sú veľmi energeticky účinné, preto odpadajú starosti s tepelnými čerpadlami, slnečnými kolektormi, alebo fotovoltaikou, s voľbou zložité vykurovacej sústavy a pod
Vďaka vylúčeniu všetkých "zložitých procesov" sú domy veľmi kvalitné a rýchlo postavené. Vykazujú nadštandardne užívateľský komfort, úspornú prevádzku a nezaťažujú obyvateľov údržbou, nastavovaním a sledovaním všetkých technológií, ktoré sa dnešnej firmy snažia ľuďom do domov dávať, mnohokrát veľmi draho a pritom zbytočne.

Takže ak tomu dobre rozumiem Light Building nie je značka nového stavebného materiálu, alebo technológie, ale ide o nový pohľad na výstavbu domu.

Máte absolútne pravdu. Treba sa na stavbu domu pozrieť z pohľadu investora a nie z pohľadu dodávateľských firiem. Už vo fáze projektu a prípravy stavby môže dôjsť k mnohým - povedzme opomenutiam, ktoré následne stojí investora tisíce eur. Pomaly každý deň sme svedkami medializovaných prípadov podvedených stavebníkov stavebnou firmou v podobe nekvalitnej práce, najímaním nekvalifikovaných stavebných robotníkov atď. Vybrať si projektanta a stavebnú firmu pre realizáciu stavby je naozaj veľký oriešok. V konečnom dôsledku je stavanie "klasickými mokrými technológiami" jeden veľký stres s neistým výsledkom, ktorý dokáže rozbiť aj rodinu, alebo poškodiť vzťahy so susedmi. Dnes k tomu naviac pristupuje módny trend "vybaviť stavbu" technológiami ako sú vyššie uvedené tepelné čerpadlá, fotovoltaika, či slnečné kolektory, ktoré akoby pomáhajú znižovať náklady na energie tým, že energiu lacno vyrábajú. Ale ide o vyháňanie čerta diablom. Tieto drahé "hračky" sú montované do neúsporných domov, ktorým takzvane vylepšujú energetickú bilanciu. Inak povedané, milý zákazník, postav si drahý energeticky neúčinný murovaný dom a potom si zaplať malú elektráreň, ktorá ti straty dané zlou technológiou výstavby dorovná. Pritom počítaj s jej obmedzenou životnosťou a pomaly šetri na ďalší - tak to je dnešný "ťažké a mokré stavebníctvo" - dobré pre výrobcov a dodávateľov, ale zlé pre zákazníka.

Nie je lepšie postaviť iba to čo zákazník chce, teda dom a postaviť ho tak aby žiadne ďalšie investície nevyžadoval a investora neruinoval? Čo je lacnejšie stratenú energiu vyrobiť, alebo tú energiu nestratiť a jej výrobou sa vôbec nezaoberať?

Samozrejme to druhé, ale ako to urobiť?

Veľmi jednoducho. V Japonsku vznikol pojem "ľahká firma", zjednodušene povedané to znamená s minimom hmoty vytvoriť maximum pridanej hodnoty. Tento koncept urobil z Japonska hospodársku veľmoc. Ten istý princíp platí aj v stavebníctve. Napríklad dom sa dnes postaví z ťažkých tehál, alebo betónu a potom sa zatepľujú ľahkými izoláciami. Tak postavme dom zo sendviča ktorého súčasťou je izolant, ktorý preberá aj statickú funkciu a ušetríme energiu ktorú by stála výroba tehál, alebo betónu. Zväčšíme vnútorný priestor domu vďaka tenšie stene a ušetríme aj čas. Pretože domy Light Building sa nezakladajú na betónové dosky ušetríme ďalšie kubíkov betónu a hlavne si nezničíme pozemok. Veď stavba betónovej dosky pod murovaný dom vyzerá v prvej fáze ako zakladanie malej povrchovej bane.

Ako sa teda domy Light Building zakladajú?

Na zemné skrutky. Skrutky sa zaskrutkujú v rastri podľa projektu a na ne sa ukotvia nosné drevené hranoly. K hranolom sa následne pripevní základová doska vytvorená zo sendvičových panelov. Počas dvoch dní tak máme základovú dosku bez toho, aby na stavbu prišiel bager, mix s betónom, alebo nákladné auto s betónovým strateným debnením. Doska je nad terénom a nemusí sa vykonávať vodorovná hydroizolácia ani radónová izolácia. Doska z panelu  obsahuje tepelný izolant polystyrén a nie je ju potrebné následne zatepľovať. Navyše ju možno vykonávať aj v zimných mesiacoch.



Už rozumiem princípe Light Building, a čo  steny a strecha?

Samozrejme žiadne tehly, žiadny betón ale opäť sendvič s technológiou SIP, ktorý v sebe spája nízku hmotnosť, nadštandardnú pevnosť a vynikajúcu energetickú efektívnosť. Navyše je univerzálne použiteľný pre vodorovné aj zvislé konštrukcie a prispôsobí sa akémukoľvek projektu.

Takže Light Building sú zemné skrutky a SIP PANEL?

Tak jednoduché to zase nie je, to sú iba dve unikátne technológie, ktoré spoločne s ďalšími umožňujú postaviť dom bez zbytočných nákladov, bez plytvania energiami a prírodnými zdrojmi. Pritom dom je veľmi komfortný a kvalitný, ale tiež ľahko recyklovateľný bez nepriaznivých vplyvov na danú lokalitu. Takáto stavba je o myšlienke, o nápadu, o slobode a potrebách konkrétnych investorov, teda o architektúre, dizajne a nových prístupoch. Light Building je práve spĺňa tento nový prístup.
Spomínate ďalšie unikátne technológie, ktoré máte na mysli?

Nie je ich veľa. Viac je takých, ktoré do Light Building nepatria. Tieto domy majú minimálne tepelné straty, preto sa oplatí pre ich vykurovanie používať elektrické sálavé infra panely. Opäť technológia známa už viac ako 30 rokov celosvetovo a na Slovensku známa približne 8 rok. Tento spôsob vykurovania sme si zvolili hlavne kvôli jeho nízkym investičným nákladom a predovšetkým bezkonkurečne najnižšími prevádzkovými nákladmi. Len ako príklad môžeme uviesť mesačné náklady na 4 izbový bungalov s vykurovacou plochou 110 m2  len 45€ mesačne. Zaoberať sa preto teplovodnými systémami, plynovú prípojkou, alebo tuhými palivami je úplne zbytočné a aj drahé. V domoch Light Building sa dôsledne zaoberáme celkovou ekonomikou. Teda nie len prvotnou investíciou ( dostupnosť hypotekárnych úverov je čím ťažšia ) , ale aj prevádzkovými nákladmi na bývanie údržbu a pod.   Opäť sa jedná o špičkovú technológiu ktorá má až 94% účinnosť kúrenia vo forme sálavého tepla, pričom nevysušuje vzduch, nevíri prach rovnomerne vykúri celú miestnosť a má aj priaznivé účinky na organizmus človeka, zvieraťa ako aj blahodárne účinky na rastliny. Presne tieto parametre zodpovedajú požiadavkám Light Building.



No a to je vlastne všetko, ale o to práve ide - vyčleniť zo stavby všetko nepotrebné, stavbu zjednodušiť a zefektívniť. Samozrejme vývoj ide stále ďalej. Každá budúca technológia, zodpovedajúcu filozofiu ľahkej stavby je vítaná.

Vaša spoločnosť prináša investorom aj zaujímavé benefity ?

Ďakujem za túto otázku. Pre našich klientov máme vždy individuálny prístup. Každá stavba začína rozpočtom a  finančnými možnosťami stavebníka. Keď že spolupracujeme s bankami už 15 rokov máme bohaté skúsenosti  a vieme tak poradiť optimálny spôsob financovania. Ak má investor peniaze tzv.„ po kope“ ďalšia návšteva smeruje k projektantovi. Náš tím architektov a projektantov sa postará o individuálny projekt a pomôže s vybavovaním všetkých potrebných povolení k stavbe. Ak to jednoducho zhrnieme : stavebníkovi zabezpečíme potrebné finančné prostriedky , navrhneme individuálny projekt podľa požiadaviek stavebníka a vybavíme potrebné povolenia k stavbe. Tieto všetky úkony má náš stavebník úplne zdarma.Jeho jedinou úlohou je nájsť vhodný pozemok, ale aj tu mu vieme pomôcť.
 
 
Ďakujeme za rozhovor

Zdroj: Peter Tatranský, 
Tatra Invest Consulting. s.r.o     

http://www.nizkoenergeticke-domy-na-kluc.sk/